Stihl Cash Back

Figa, figowiec pospolity - uprawa w Polsce. W gruncie czy doniczce?

Figa pospolita lub inaczej figowiec pospolity to roślina należąca do rodzaju Ficus, bliska krewna uprawianych w mieszkaniach fikusów. Spośród wszystkich uprawianych fig, to właśnie figa pospolita najlepiej się nadaje do uprawy w Polsce w gruncie. Oto jak wygląda uprawa figi w gruncie i w doniczce, czego potrzebuje figowiec pospolity, czy możemy doczekać się owoców figi i jak zdobyć jej sadzonki.

figa, figowiec pospolity
Figa, figowiec pospolity

Figa pospolita (Ficus carica) jest jednym z kilkuset gatunków należących do rodzaju figowców Ficus. Do uprawy w Polsce w gruncie predysponuje ją najlepsza mrozoodporność spośród wszystkich gatunków fig, a także fakt, że nie wymaga zapylania aby dać owoce. Figowiec pospolity(to inna i w zasadzie bardziej poprawna nazwa figi) może przybierać postać niewysokiego drzewa o luźnej koronie lub krzewu z licznymi odrostami korzeniowymi. Figowce te są dość długowieczne - mogą dożywać nawet 80-ciu lat. Liście figa pospolita ma duże, ciemnozielone, z wierzchu szorstkie, a od spodu omszone. Rośliny uprawiane w naszym klimacie tracą liście na zimę. W cieplejszym klimacie figi są jednak zimozielone.

Kwiaty figowca pospolitego pojawiają się wiosną. Wyglądem przypominają małe, zielone owoce. Owoce te rosną przybierając w miarę dojrzewania barwę fioletową. To co zwykliśmy nazywać owocem figi, jest niczym innym jak właśnie rozwiniętą osią kwiatostanu, która rozszerza się i zwija do środka, tworząc kieszeń z wąskim ujściem na zewnątrz. Kwiaty właściwe wyrastają wewnątrz tej kieszeni tworząc z czasem twarde pesteczki, które możemy wyczuć podczas jedzenia.

Dojrzałość figowego owocu można rozpoznać po tym, iż po jego zerwaniu wycieka z niego biały, lepki sok. Dojrzały owoc jest słodki i nieco mdławy. Niestety owoce źle się przechowują i źle znoszą transport, dlatego też w Polsce, gdzie uprawa fig nie jest rozpowszechniona, znamy je głównie w postaci suszonej. Suszone figi można przechowywać nawet do roku.

Uprawa figi w Polsce - w doniczce czy w gruncie?

Czy figi mogą zdobić nasze ogrody? Oczywiście, lecz mogą w nich przebywać raczej tylko sezonowo. Największym problemem w uprawie figi jest jej wrażliwość na niskie temperatury. Dlatego też zalecana jest uprawa figi w doniczce, którą na zimę można przenieść do zimnego pomieszczenia, zabezpieczonego przed mrozem.

Figa uprawiana w doniczce najczęściej przybiera formę krzewu i wymaga częstego przycinania, gdyż rośnie zbyt szybko. Doniczka powinna mieć średnicę w granicach 30 do 38 cm. Roślinie zapewnij stanowisko słoneczne i ciężką glebę z dodatkiem gliny. Gleba powinna mieć odczyn zasadowy, co możesz uzyskać poprzez wymieszanie ziemi ogrodowej z kredą lub wapnem magnezowym. Podłoże nie powinno być zbyt wilgotne, dlatego też roślinę podlewaj umiarkowanie (kolejnego podlania dokonaj dopiero gdy wierzchnia warstwa gleby przeschnie).

figa pospolita - liście
Figa pospolita - liście

Od maja do października konieczne jest nawożenie. Najlepiej zastosować nawóz wieloskładnikowy dla roślin doniczkowych, podając kolejne dawki nawozu co około 3 tygodnie.

W okresie letnim figowiec pospolity może być wystawiany na balkon lub do ogrodu. Jednak jesienią, przed nadejściem pierwszych przymrozków trzeba zabrać go do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem. Teraz roślina wejdzie w stan spoczynku. W okresie tym przestanie rosnąć i straci liście. Należy jej zapewnić pomieszczenie jasne i chłodne, nie nawozimy i nie podlewamy. W połowie lutego roślinę przenosi się do pomieszczenia cieplejszego (temp. pokojowa, ustawia przy dobrze oświetlonym oknie i zaczyna regularnie podlewać. Gdy pojawią się pierwsze listki rozpoczynamy nawożenie.

Figa w doniczce co dwa lata powinna być przesadzona. Podczas przesadzania warto roślinie przyciąć nadmiernie wybujałe korzenie.

przesadzanie roślin doniczkowychPrzesadzanie roślin doniczkowych
Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba je zazwyczaj wykonywać co roku w przypadku roślin młodych, u starszych wystarczy raz na kilka lat. Jaki jest najlepszy termin na przesadzanie, do jakiej ziemi przesadzać rośliny doniczkowe, jak dobierać doniczki do przesadzania oraz jak wykonać samą czynność przesadzania aby nie uszkodzić rośliny. Więcej...

Całoroczna uprawa figi w gruncie

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę figowca w gruncie, trzeba zapewnić roślinie miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru, np. przy południowej ścianie budynku. Na zimę konieczna jest ochrona roślin przed mrozem i wiatrem. Zabezpieczamy dokładnie zarówno pędy jak i korzenie. Można użyć do tego mat słomianych, dobra jest też kora sosnowa.

Wiosną pędy przycina się w połowie długości. Gdyby się zdarzyło, że cała roślina zmarzła, trzeba wyciąć wszystkie pędy. Gdy zaczniemy roślinę podlewać i nawozić, powinna odbić z odrostów korzeniowych. Niestety u figi uprawianej w naszym klimacie w gruncie, owoce z reguły nie zdążą dojrzeć.

figa - dojrzały owoc
Figa - dojrzały owoc

Zbiór i wykorzystanie owoców figi

Owoce figi zbieramy, gdy są zupełnie dojrzałe, zwisają w dół, są delikatne i mają lekko spękaną skórkę. Najsmaczniejsze są spożywane na surowo, ale możesz je również ususzyć. Nadają się także na kompoty, dżemy i syropy. Uważa się, iż sok z fig działa wzmacniająco na serce i naczynia wieńcowe. Figi gotowane w mleku uśmierzają kaszel i ból gardła. Nasiona mają działanie łagodnie przeczyszczające.

Choroby i szkodniki

Figi uprawiane w doniczce mogą być atakowane przez szkodniki roślin doniczkowych takie jak przędziorki oraz mączliki. Szkodników tych pozbywamy się zmywając liście figi wodą zmieszaną z płynem do mycia naczyń.

Rozmnażanie figi

Dobrym sposobem rozmnażania figiodkłady. W celu rozmnożenia przez odkłady w okresie wiosennym przygnij młode pędy figi do ziemi. Włóż dolne ich części do wyżłobionego rowka, a następnie rowek przysyp ziemią. Pęd się ukorzeni, jeżeli utrzymasz stalą wilgotność podłoża. Jesienią ukorzeniony pęd odetnij od rośliny matecznej i posadź w docelowym miejscu.

Figowca pospolitego można także rozmnażać przez sadzonki zdrewniałe z jednorocznych przyrostów. W tym celu jesienią, po opadnięciu liści, przytnij pędy na kilkuoczkowe sadzonki, a następnie włóż je do ziemi, przysypując całkowicie. Wiosną sadzonki można wyjąć i posadzić na miejsce docelowe.

Możesz też spróbować rozmnożenia figi przez jednoroczne sadzonki zielne. W tym przypadku w sierpniu lub we wrześniu ucina się 10 do 20 cm kawałki ulistnionych pędów i umieszczaje w skrzynce z perlitem lub piaskiem, zapewniając im wysoką wilgotność powietrza i dużo ciepła.

Przeczytaj również:

pigwowiecPigwowiec - odmiany, uprawa, rozmnażanie
Pigwowiec to mrozoodporny krzew o ciernistych gałązkach, dorastający do około 2 m wysokości. Uprawiany jest dla przepięknych kwiatów, które pojawiają się na nim nieraz już od wczesnej wiosny, a także dla owoców, doskonałych na przetwory - konfitury i nalewki. Oto najlepsze gatunki i odmiany pigwowca do uprawy ogrodowej, jak sadzić i uprawiać krzew pigwowca oraz jak wyglądają i smakują owoce pigwowca. Więcej...

Truskawka pnąca
Wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy to wszyscy miłośnicy świeżych truskawek będą mogli delektować się ich smakiem. Aby samodzielnie uprawiać truskawki nie trzeba mieć własnego ogrodu działkowego. Na balkony i tarasy przebojem wdziera się, doskonała do uprawy doniczkowej, truskawka pnąca - plenna i owocująca aż do późnej jesieni. Więcej...

ciekawe rośliny egzotyczneCiekawe rośliny egzotyczne
Bezkolczasty kaktus, z którego produkowano narkotyki, bambus, który urósł ponad 1 m w ciągu doby i owoce, które smakują jak lody. To tylko niektóre ciekawe rośliny egzotyczne, które przedstawiono na wystawie "Rośliny egzotyczne - prawdy i mity". Zapraszamy na relację z wystawy, która odbyła się w łódzkiej palmiarni w ostatni weekend stycznia 2013. Więcej...

C. Brickell, Wielka Encyklopedia Ogrodnictwa, Muza SA, Warszawa 1994, s. 399 - 400, oraz K. Goller, Figa, Działkowiec, nr 1/2004, s. 32 - 33.