nawozy z mczk bazaltow Target

Krzewy liściaste kwitnące wiosną

Krzewy liściaste kwitnące wiosną wnoszą mnóstwo koloru do ogrodu i przyciągają pożyteczne owady zapylające. Kwitnących w tym okresie roślin pasujących do małych i dużych ogrodów jest mnóstwo, a zatem jest w czym wybierać. Poznaj najciekawsze krzewy kwitnące wiosną, które są efektowne i łatwe w uprawie.

krzewy liściaste kwitnące wiosną
Akacja szczeciniasta - Robinia hispida
Fot. Krzysztof Ziarnek, Kenraiz, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Akacja szczeciniasta

Akacja szczeciniasta (Robinia hispida) jest krzewem ozdobnym kwitnącym wiosną o luźnym pokroju, dorastającym do 1,5-3 m wysokości. Kruche pędy porastają zielone, złożone liście. W maju i czerwcu rozwijają się różowoczerwone kwiaty akacji szczeciniastej zebrane w grona. Roślina preferuje stanowisko ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatrów. Jest mrozoodporna (zaliczana do strefy mrozoodporności roślin 6A). Dobrze rośnie na wszystkich ogrodowych glebach, także na ubogich i suchych.

Dereń biały

Dereń biały (Cornus alba) to okazały krzew o wysokości około 3 m. Czerwone pędy porastają duże, jajowate, ciemnozielone liście jesienią przebarwiające się na czerwono. Drobne, białe kwiaty derenia są zebrane w baldachogrona i rozwijają się w maju i czerwcu. Ten kwitnący wiosną krzew liściasty najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub półcienistym oraz na wilgotnej glebie. Jest odporny na mróz i suszę.

dereń biały Elegantissima
Dereń biały - Cornus alba - odmiana 'Elegantissima'
Fot. Wouter Hagens, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Dereń kwiecisty

Dereń kwiecisty (Cornus florida) to krzew bardzo dekoracyjny, szczególnie w okresie kwitnienia. Tworzy drobne, zielonkawe kwiaty zebrane w główkowate kwiatostany otoczone białymi podsadkami. Okres kwitnienia przypada na maj. Uprawiany jako luźny krzew dereń kwiecisty osiąga do 3 m wysokości. Duże zielone liście jesienią przebarwiają się na czerwono i fioletowo.

dereń kwiecisty Cornus florida
Dereń kwiecisty - Cornus florida
Fot. pixabay

Dereń kwiecisty preferuje stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatrów a glebę próchniczą żyzną i lekko wilgotną. Jest mało odporny na mrozy więc młode krzewy na zimę okrywamy agrowłókniną lub stroiszem.

Forsycja pośrednia

Forsycja pośrednia (Forsythia intermedia) to krzew o wysokości do 2-3 m i szerokiej koronie. Niezwykle efektowne kwiaty pojawiają się od marca do maja. Rurkowate, intensywnie żółte kwiaty rozwijają się przed liśćmi. Forsycja potrzebuje stanowiska słonecznego a gleby wilgotnej i zasadowej. Ten mrozoodporny krzew ozdobny kwitnący wiosną nie wymaga zabezpieczania przed zimnem.

forsycja pośrednia
Forsycja pośrednia - Forsythia intermedia
Fot. pixabay

Halezja karolińska

Halezja karolińska (Halesia carolina) to interesujący krzew o białych, dzwonkowatych kwiatach. Miododajne kwiaty osadzone są wzdłuż pędów i rozwijają się w maju wraz z liśćmi. Jajowate zielone liście jesienią przebarwiają się na żółto. Kopulasty krzew osiąga do 3 m wysokości.

Halezja karolińska
Halezja karolińska - Halesia carolina
Fot. Sgerbic, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Halezja karolińska wymaga stanowiska pełnego słońca lub lekko ocienionego. Gleba do jej uprawy powinna być wilgotna, przepuszczalna o odczynie obojętnym lub kwaśnym - roślina nie znosi gleb wapiennych. Ten kwitnący krzew liściasty jest mrozoodporny, jedynie młode okazy wymagają okrycia na zimę.

Kalina japońska

Kalina japońska (Viburnum plicatum) ma rozłożysty pokrój i poziomo ułożone pędy. Osiąga do 2 m wysokości i 3 m szerokości. W maju i czerwcu ten liściasty krzew rozkwita białymi kwiatami zebranymi w płaskie kwiatostany. Ciemnozielone liście jesienią przebarwiają się na fioletowo.

Kalina japońska Cascade
Kalina japońska 'Cascade'
Fot. W. Baumgartner, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Kalina japońska najlepiej czuje się w słonecznych lub półcienistych miejscach na żyznej i wilgotnej glebie. Jest wystarczająco mrozoodporna, żeby rosnąć na terenie całej Polski - wytrzymuje spadki temperatury do -23°C.

Kalina koralowa

Kalina koralowa (Viburnum opulus) jest kwitnącym na wiosnę krzewem ozdobnym dorastającym dorastającym do 4 m wysokości, o dość rozłożystym pokroju. W maju i czerwcu pokrywa się białymi kwiatami zebranymi w kuliste kwiatostany. Ciemnozielone, duże, klapowane liście jesienią przebarwiają się na kolor szkarłatny.

Kalina koralowa Roseum
Kalina koralowa 'Roseum'
Fot. Abrahami, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Do prawidłowego rozwoju kalina potrzebuje stanowiska słonecznego do półcienistego i gleby wilgotnej i żyznej. Gatunek dobrze znosi mróz, warunki miejskie i zanieczyszczenie powietrza.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) ma gęsty pokrój i osiąga do 3 m wysokości. Lekko przewieszające się pędy porastają długie, piłkowane liście: zielone, bordowe, złociste lub dwubarwne. Dzwonkowate kwiaty zebrane w grona mogą mieć kolor: biały, różowy, czerwony i purpurowy.

krzewuszka cudowna Variegata
Krzewuszka cudowna 'Variegata'
Fot. depositphotos

Krzewuszka kwitnie od maja do czerwca. Ten krzew liściasty kwitnący wiosną wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego a gleby wilgotnej i żyznej. Dobrze znosi mróz i zanieczyszczone powietrze.

Magnolia gwiaździsta

Magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) ma krzewiasty pokrój i dorasta do 3 m wysokości. Ten krzew liściasty kwitnie wiosną w marcu i kwietniu. Gwiaździste kwiaty magnolii o wąskich płatkach barwy białej lub lekko różowej mają piękny zapach.

Magnolia gwiaździsta
Magnolia gwiaździsta - Magnolia stellata
Fot. pixabay

Magnolię uprawiamy w miejscu słonecznym i ciepłym na żyznej, przepuszczalnej i dość kwaśnej glebie. W rejonach o ostrzejszym klimacie młode egzemplarze wymagają okrycia na zimę.

Migdałowiec trójklapowy

Migdałowiec trójklapowy (Prunus triloba) może przybierać formę krzewu lub niewielkiego drzewka szczepionego na pniu. Gęsto rozgałęzione pędy migdałka pokrywają niewielkie, żółtozielone liście. Spośród krzewów liściastych kwitnących wiosną migdałowiec wyróżnia się niezwykle obfitym kwitnieniem. W kwietniu i maju obsypuje się pełnymi, różowymi, lub białoróżowymi kwiatami.

Migdałowiec trójklapowy
Migdałowiec trójklapowy - Prunus triloba
Fot. pixabay

Migdałowiec preferuje słoneczne stanowiska i umiarkowanie żyzne gleby. Jest wystarczająco mrozoodporny, żeby dobrze znosić zimy bez osłaniania.

Pigwowiec japoński

Pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica) to krzew wysokości 1 m który w kwietniu i maju zakwita zachwycającymi kwiatami o ceglastoczerwonej barwie. Jesienią dojrzewają owoce pigwowca doskonałe na przetwory. Jest to zatem nie tylko krzew ozdobny ale i ceniona roślina owocowa.

Pigwowiec japoński
Pigwowiec japoński - Chaenomeles japonica
Fot. pixabay

Ten kwitnący wiosną krzew wymaga stanowiska słonecznego lub półcienistego, i lekko wilgotnej gleby. Pigwowiec dobrze znosi mróz i zanieczyszczone miejskie powietrze.

Porzeczka krwista

Porzeczka krwista (Ribes sanguineum) to krzew ozdobny kwitnący wiosną, który dorasta do 2 m wysokości i ma dość gęsty, nieregularny pokrój. Sztywne pędy są porośnięte przez duże, klapowane i pomarszczone liście. W maju i czerwcu pojawiają się drobne kwiaty w kolorze różowym lun czerwonym zebrane w grona.

Porzeczka krwista
Porzeczka krwista - Ribes sanguineum
Fot. Patrice78500, Public Domain, Wikimedia Commons

Porzeczka dobrze rośnie w słonecznym lub półcienistym miejscu na żyznej, próchniczej glebie. Jest średnio odporna na mróz.

Tawuła wczesna

Tawuła wczesna (Spirea arguta) jest gęstym krzewem osiągającym do 2 m wysokości. Przewieszające się pędy są porośnięte przez drobne, eliptyczne liście. Ten liściasty krzew kwitnie wiosną - w kwietniu u maju. Drobne białe i różowe kwiaty tawuły są zebrane w baldachogrona, które gęsto oblepiają pędy.

Tawuła wczesna
Tawuła wczesna - Spirea arguta
Fot. Jonathan Billinger, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Krzew ma niewielkie wymagania i jest bardzo odporny. Dobrze rośnie zarówno w słońcu jak i w półcieniu na umiarkowanie żyznych i wilgotnych glebach. Doskonale znosi mróz i suszę.

Tawuła van Houtte'a

Tawuła van Houtte'a (Spirea vanhouttei) to krzew o silnym wzroście, osiągający do 2 m wysokości. W maju i czerwcu kwitnie na biało - drobne kwiaty są zebrane w obfite grona. Łukowate wygięte pędy są gęsto porośnięte przez jajowate liście zielone wiosną i latem a żółte i czerwone jesienią.

Tawuła van Houtte'a
Tawuła van Houtte'a - Spirea vanhouttei
Fot. pixabay

Mało wymagająca tawuła może rosnąć na stanowisku słonecznym do półcienistego na średnio żyznej i lekko wilgotnej glebie. Ten odporny krzew jest polecany na tereny zieleni miejskiej, na rabaty oraz żywopłoty.

Wierzba wełnista

Wierzba wełnista (Salix lanata) to karłowy, wolno rosnący krzew dorastający do 1 m wysokości i takiej samej średnicy. Wzniesione, owłosione pędy wierzby porastają eliptyczne, zielone liście pokryte białym kutnerem. Duże, żółtawozielone, puszyste kotki pojawiają się na przełomie marca i kwietnia.

Wierzba wełnista
Wierzba wełnista - Salix lanata
Fot. Robert Matthews, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

Wierzba wełnista najlepiej rośnie w słońcu na wilgotnej glebie. Jest w pełni mrozoodporna. Często jest sprzedawana jako krzew ozdobny szczepiony na pniu, dzięki czemu przybiera formę niewielkiego drzewka. Jest polecana na rabaty oraz do uprawy w pojemnikach.

Złotlin japoński

Złotlin japoński (Kerria japonica) ma okazały, luźny pokrój i osiąga do 2 m wysokości. Szeroko rozłożone pędy przewieszają się nadając roślinie pokrój fontanny. Cienkie pędy pokrywają zielone liście zaostrzone na wierzchołku i ząbkowane na brzegach. W maju i czerwcu rozwijają się duże, pełne lub półpełne, intensywnie żółte kwiaty przypominające pompony.

złotlin japoński
Złotlin japoński - Kerria japonica
Fot. pixabay

Złotlin japoński preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste i przepuszczalne umiarkowanie żyzne gleby. Dobrze nosi zanieczyszczone powietrze i mróz do -23°C.

Żarnowiec miotlasty

Żarnowiec miotlasty (Cytisus scoparius) to krzew o wzniesionych, rózgowatych pędach tworzących szeroką, gęstą kępę. Liście żarnowca są drobne i wąskie. W maju i czerwcu pędy są gęsto pokryte motylkowymi, żółtymi kwiatami.

Żarnowiec miotlasty
Żarnowiec miotlasty - Cytisus scoparius
Fot. Javier martin, Public Domain, Wikimedia Commons

Żarnowiec ma niewielkie wymagania chociaż najlepiej kwitnie w pełnym słońcu. Ten liściasty krzew ozdobny dobrze rośnie na glebach lekko kwaśnych, dość piaszczystych i ubogich, jest w pełni mrozoodporny i nie wymaga praktycznie żadnego cięcia.

Żylistek różowy

Żylistek różowy (Deutzia rosea) jest niewielkim krzewem dorastającym do 80 cm wysokości. Łukowato przewieszające się pędy pokrywają duże, lancetowate, ostro zakończone liście. Żylistek to krzew liściasty kwitnący wiosną - od maja do czerwca. Niezwykle efektownie prezentują się dzwonkowate kwiaty zebrane w gęste wiechy. Miododajne kwiaty barwy różowej w środku są kontrastowo białe.

żylistek różowy
Żylistek różowy - Deutzia x rosea
Fot. Daderot, CC0, Wikimedia Commons

Gatunek ten preferuje stanowisko słoneczne. Nie ma dużych wymagań glebowych, poradzi sobie nawet na słabym i suchym podłożu. Doskonale znosi miejskie zanieczyszczenia oraz umiarkowane mrozy.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie:
1. W. Bugała, Drzewa i krzewy dla terenów zieleni, PWRiL, Warszawa 1979, s. 534, 539, 525;
2. M. Czekalski, Krzewy i drzewa liściaste, PWRiL, Warszawa 1995, s. 71, 69, 139, 23, 24;
3. M. Mynett, M. Tomżyńska, Krzewy i drzewa ozdobne liściaste i iglaste, Oficyna Wydawnicza MULTICO, Warszawa 1997, s. 35, 44, 62.