Stihl Cash Back

Cięcie leszczyny. Jak i kiedy przycinać leszczynę?

Cięcie leszczyny jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie tego krzewu, mającym ogromny wpływ na zdrowy wzrost i plonowanie leszczyny. Dowiedz się jak przycinać leszczynę, by obficie owocowała, wybierz najlepszy termin kiedy przycinać leszczynę oraz poznaj sekrety przycinania leszczyny, które zapewnią zdrowy wzrost i rozwój tego krzewu. Oto wszystko o cięciu leszczyny!

cięcie leszczyny
Jak i kiedy przycinać leszczynę?
Fot. pixabay

Leszczyna pospolita to cenny krzew uprawiany przede wszystkim ze względu na smaczne orzechy. Leszczyna ma małe wymagania glebowe, choć woli gleby zasobne, kwaśne i dość wilgotne, nie znosi gleby ciężkiej i wody stagnującej. Leszczyna najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym i przewiewnym, poradzi sobie również w cieniu, ale będzie mniej owocowała. Orzechy leszczyna wykształca we wrześniu. Krzewy leszczynowe można sadzić w szpalerze, jako nieformalny wysoki żywopłot, jednocześnie będący osłoną przed wiatrami.

Kiedy przycinać leszczynę?

Prawidłowo pielęgnowane krzewy leszczyny powinny składać się z 6-8 pędów. Nadmierne zagęszczenie krzewów ujemnie wpływa na plonowanie, w związku z czym tak ważne jest odpowiednie przycinanie leszczyny. Cięcia dzielimy na cięcie formujące, cięcie zachowawcze i odmładzające, które wykonujemy na przełomie lutego i marca.

Cięcie formujące leszczyny

W pierwszym roku przed sadzeniem młodej leszczyny, zazwyczaj w październiku lub w marcu, przycinamy korzenie i skracamy pęd główny nad trzecim lub czwartym oczkiem.

W drugim roku po posadzeniu krzewu, przycinamy leszczynę w lutym - marcu, skracając pędy mniej więcej o połowę. Pobudzi to młode rośliny do rozkrzewienia i zagęszczenia się. Usuwamy jednocześnie zbyt słabe pędy u podstawy krzewu.

W trzecim roku uprawy leszczyny ponownie skracamy nowe pędy o połowę i usuwamy zbyt słabe odrosty korzeniowe i pędy wyrosłe u podstawy krzewu.

Cięcie zachowawcze leszczyny

Przez kilka lat uprawy leszczyny wystarczy usuwać wilki rozwijające się we wnętrzu krzewu, zbyt liczne gałązki i zbyt słabe pędy wybijające u podstawy. Cięcie zachowawcze leszczyny opiera się na prześwietlaniu środka krzewu, które zapewnia mu optymalny dostęp światła i obfite kwitnienie. Co 4-5 lat w marcu należy usuwać najgrubsze gałęzie, które już nie owocują, by w kolejnym roku mogły rozwinąć się silne, nowe pędy. Należy pamiętać, aby systematycznie usuwać gałęzie suche, uszkodzone czy zniekształcone.

Cięcie odmładzające leszczyny

Po około 10-12 latach uprawy leszczyny powinno się poddać ją zabiegowi odmładzania.

Odmładzanie leszczyny można przeprowadzić na dwa sposoby:

  1. ściąć nisko nad ziemią wszystkie pędy i z tych, które odrosną, uformować krzew od nowa,
  2. usuwać systematycznie stare pędy (na przykład po dwa co roku). Chociaż zabieg ten niepotrzebnie rozciągnie się w czasie i będzie trwał 3-4 lata, to ma tę zaletę, iż pozostałe starsze gałęzie będą nam jednak nieustannie dawały plon.

Nabierz pewności w przycinaniu roślin owocowych

Jeżeli nie masz pewności jak wykonać cięcie lub po prostu boisz się to robić, pomoże Ci fantastyczna książka „Szkoła cięcia 2” poświęcona przycinaniu drzew i krzewów owocowych.

Jest to druga część bestsellerowej książki „Szkoła cięcia”, w której Autorki Lucyna i Alicja Grabowskie w prosty i jasny sposób wyjaśniały tajniki cięcia roślin ozdobnych. Pierwszą książkę "Szkoła cięcia" za prosty język i wyraźne, dokładne rysunki pokochali posiadacze ogrodów w całej Polsce. Książka szybko stała się bestsellerem - 20 tysięcy sprzedanych egzemplarzy!

„Szkoła Cięcia 2” sprawi, że nabierzesz pewności w przycinaniu drzew i krzewów owocowych i nauczysz się tak ciąć rośliny, aby rosły zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz obficie owocowały. Po lekturze tej książki prawdopodobnie całkowicie zmieni się Twoje podejście do cięcia roślin!

Szkoła Cięcia 2

Przeczytaj również:

cięcie drzew i krzewów owocowychCięcie drzew i krzewów owocowych
Aby zapewnić zdrowy wzrost drzew i obfite plony w naszym sadzie, powinniśmy regularnie, corocznie przeprowadzać cięcie drzew i krzewów owocowych. Poprzez cięcie możemy nadawać młodym roślinom pożądane kształty i stymulować wyrastanie nowych, silnych pędów. Warto zatem poznać tajniki sztuki cięcia drzew i krzewów owocowych. Więcej...

choroby leszczynyChoroby leszczyny
Leszczyna pospolita, podobnie jak większość innych roślin uprawianych w ogrodach, może być atakowana przez choroby i szkodniki. Najczęściej występujące choroby leszczyny to monilioza, mączniak prawdziwy i plamistość liści. Pierwsza z nich uszkadza owoce, dwie pozostałe zaś - liście. Podpowiadamy jak rozpoznać te choroby oraz jakie są najlepsze metody ochrony leszczyny przed chorobami. Więcej...

leszczyna ContortaLeszczyna (Corylus avellana) 'Contorta'
Leszczyna 'Contorta' jest odmianą leszczyny pospolitej, gatunku powszechnie występującego na terenie naszego kraju. W ogrodach leszczynę uprawia się głównie dla jej smacznych i zdrowych owoców - orzechów laskowych. Ostatnio jednak coraz większą popularność zdobywają odmiany ozdobne leszczyny, takie jak właśnie 'Contorta' o bajecznie powykręcanych pędach i wspaniałych, zwisających kwiatostanach. Więcej...

Opracowano na podstawie: Prat J., Retournard D., Cięcie drzew I krzewów ozdobnych, Wydawnictwo Delta, s. 227; Sarwa A., Szlachetne i dzikie drzewa, krzewy i pnącza owocowe. Uprawa i pielęgnacja, Wydawnictwo Książka i Wiedza, s. 161.