Stihl Cash Back

Chryzantemy doniczkowe - uprawa, zimowanie, rodzaje

Chryzantemy to jedne z bardziej popularnych kwiatów uprawianych w doniczkach w sezonie jesiennym. Świetnie wyglądają postawione na balkonie lub przed wejściem do domu. Chryzantemy doniczkowe kwitną do pierwszych mrozów i są łatwe w pielęgnacji. Dowiedz się jak uprawiać chryzantemy doniczkowe oraz czy możliwe jest zimowanie chryzantem w doniczce. Wyjaśniamy także jakie rodzaje chryzantem nadają się do uprawy doniczkowej i które odmiany tych wspaniałcyh kwiatów warto wybrać.

Chryzantemy doniczkowe
Chryzantemy doniczkowe

Rodzaj chryzantema, czyli złocień, obejmuje ponad 200 gatunków i ponad 5000 odmian. Rośliny te charakteryzują się koszyczkowatymi kwiatami wyrastającymi na szczycie pędów. Kwiaty mogą być niemal każdego koloru. Liście chryzantem są zaś ciemnozielone, klapowane i mają charakterystyczny zapach.

Te kwiaty doniczkowe potrzebują dnia krótkiego aby zakwitnąć dlatego też ich termin kwitnienia przypada od września do listopada. W sprzedaży największy wybór chryzantem w doniczkach jest właśnie jesienią, w okresie gdy chryzantemy są w stanie kwitnienia. Warto jednak wiedzieć, że większość z nich będzie stanowiła tylko chwilową ozdobę, a tylko nieliczne odmiany nadają się do dalszej uprawy w ogrodzie lub też w doniczce na balkonie czy tarasie. Jak zatem znaleźć te odpowiednie?

Jak kupować chryzantemy doniczkowe?

Zakup chryzantem do uprawy doniczkowej warto jest dokonać w renomowanej szkółce lub dobrym centrum ogrodniczym, aby sadzonki były najlepszej jakości oraz nie miały żadnych chorób i szkodników. Ważne też aby roślina miała oznaczenie odmiany, bo nie każda będzie właściwa do uprawy doniczkowej. Zazwyczaj na zbyt dobre zimowanie i utrzymanie zwartego pokroju roślin nie można liczyć w przypadku chryzantem sprzedawanych na targowiskach i pod cmentarzami. Często są to rośliny uprawiane w szklarniach, które źle zniosą pozostawienie ich na zewnątrz. Przy uprawie chryzantem doniczkowych warto jest wiedzieć, że szkółkarze aby uzyskać zwarty i okazały pokrój tych kwiatów stosują specjalistyczne środki chemiczne ograniczające wzrost roślin. Proces ten nazywa się skarlaniem. W warunkach domowych nie dałoby się przeprowadzić skarlenia, dlatego wybierać należy odmiany, które ze swojej natury są karłowe.

Chryzantemy doniczkowe - uprawa

Te kwiaty jesienne lubią zasobne podłoże z wieloma składnikami mineralnymi. Dobre miejsce do uprawy chryzantemy w doniczce jest jasne ale nie bezpośrednio nasłonecznione. Kwiaty w doniczkach kwitną najdłużej, jeżeli są postawione w chłodnym miejscu, w temp. 13-16°C. Pamiętajmy też o podlewaniu. Przeważnie sadzi się kilka sadzonek chryzantem w jednej doniczce, toteż korzenie szybko przerastają doniczkę. Gleba w doniczce powinna być stale wilgotna ale nie nadmiernie mokra. Nie można dopuścić do przesuszenia ziemi w doniczce. Przy uprawie chryzantem warto jest też pamiętać o regularnym nawożeniu - im szybciej ma rosnąć chryzantema tym intensywniej ją nawozimy.

Co zrobić, żeby chryzantema w doniczce zakwitła?

Jeżeli chcemy, żeby chryzantema w doniczce zakwitła należy zastosować proces zaciemniania. Czyli skracamy dzień i wydłużamy noc. Należy przez 5 dni skrócić dzień do 10h i wydłużyć noc do 14h np. poprzez nakrywanie chryzantemy kartonem (odpowiednio dużym). Po 5 dniach przerywamy proces, uszczykujemy pędy i przez kolejne 3 dni pozwalamy się wzmocnić roślinie i rozkrzewić. Następnie ponownie skracamy dzień i wydłużamy noc do momentu, aż nie pojawią się kolorowe pąki.

Chryzantemy doniczkowe - zimowanie

Jeżeli chcemy aby te piękne kwiaty w doniczkach przetrzymały zimę, należy po zakończeniu kwitnienia przenieść chryzantemę w doniczce do chłodnego i jasnego pomieszczenia. Miejsce to musi być osłonięte przed mrozem. Podczas zimowania chryzantemy nie należy nawozić. Podlewanie należy też ograniczyć do minimum, podlewać tylko tyle by nie przesuszyć bryły korzeniowej.

Przesadzanie chryzantem w doniczkach

Na wiosnę należy chryzantemę przesadzić do nowej doniczki ze świeżym, dobrze użyźnionym podłożem, najlepiej bogatym w kompost. Przy okazji przesadzania należy też zmniejszyć bryłę korzeniową i jednocześnie przyciąć pędy dla równowagi między częścią nadziemną i podziemną.

Chryzantemy doniczkowe
Chryzantemy doniczkowe

Chryzantemy doniczkowe - rodzaje i odmiany

Ponieważ chryzantemy to gatunkowo duże rośliny, warto jest pamiętać aby do uprawy tych kwiatów w doniczkach używać odmian karłowych. Karłowe odmiany chryzantem utrzymują niewielki rozmiar bez żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. Szkółkarze nie muszą stosować się do odmian karłowych ze względu na przeprowadzanie procesu skarlania, co w amatorskiej uprawie nie jest możliwe.

Dużym ułatwieniem jest też wyodrębnienie przez szkółkarzy grupy odmian chryzantem doniczkowych, które specjalnie hoduje się do uprawy w doniczkach.

Polecane odmiany chryzantem doniczkowych:

  • odmiany chryzantem z grupy 'Amico' - posiadają duże kwiaty, czerwone, fioletowe,
  • chryzantema 'Avalon Red' –- bardzo dobra odmiana o czerwonych kwiatach,
  • odmiany chryzantem 'Conaco' - różnokolorowe odmiany, kwitnące na początku października,
  • chryzantema 'Elda White' - sprawdzona odmiana o białych kwiatach,
  • chryzantema 'Etoile d’Or' –- to piękna chryzantema o cytrynowo-żółtych, pełnych kwiatach
  • chryzantema 'Mary Wootton' –- ta odmiana posiada kwiaty różowe.


Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie: Bernd Hertle, Peter Kiermeier, Marion Nickig, Najpiękniej kwitnące kwiaty ogrodów, Delta W-Z, Warszawa 1994, s. 119; Jane Courtier, Graham Clarke, Kwiaty w Domu, Przegląd Ridger’s Digest, Warszawa 1998, s. 60; Halina Heitz, Andrea Kogel, 200 Najpiękniejszych roślin doniczkowych, Świat Książki, Warszawa 1995, s. 61. Fot. fotolia.pl i sxc.hu