Stihl Cash Back

Choroby liści gruszy - objawy, zdjęcia, zwalczanie

W gruszowych sadach corocznie obserwowane są rozmaite choroby i szkodniki atakujące liście gruszy. Tego rodzaju patogeny są niebezpieczne ze względu na częste przenoszenie się z liści na owoce czy inne części gruszy. Choroby liści gruszy mają także negatywny wpływ na wygląd całej rośliny i znacznie ją osłabiają. Dowiedz się jak prawidłowo rozpoznawać choroby liści gruszy, jak skutecznie je zwalczać i kiedy wykonywać opryski.

choroby liści gruszy - parch gruszy
Choroby liści gruszy. Ciemne plamy na liściach
mogą świadczyć, iż roślinę zaatakował parch gruszy.

Parch gruszy

Parch gruszy wywoływany jest przez grzyby. Objawy parcha gruszy występują na liściach, owocach i pędach i jest to najczęściej spotykana choroba liści gruszy. Na liściach gruszy, na ich spodniej stronie, wzdłuż nerwu głównego pojawiają się oliwkowobrunatne plamy, które z czasem ciemnieją, aż staną się czarne. Liście zamierają i przedwcześnie opadają. Plamy występują też na zawiązkach owoców, z czasem stają się one suche i korkowate. Strupy pojawiają się też na wierzchołkowych fragmentach pędów.

Źródłem choroby jest grzybnia zimująca na liściach gruszy i porażonych pędach. Zwalczanie parcha gruszy to przede wszystkim usuwanie porażonych liści i owoców. Usunięte liście trzeba spalić lub głęboko zakopać, nie nadają się na kompost.

Opryski na parcha gruszy rozpoczyna się w fazie ukazywania się zielonych stożków liści i powtarza co 10-14 dni. Można też stosować fungicydy, takie same jakimi zwalczany jest parch jabłoni. W początkowym okresie stosuje się fungicydy powierzchniowe miedziowe (np. Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC) oraz zawierające kaptan (Kaptan Zawiesionowy 50 WP, Captan 50 WP, Merpan 80 WG). W miarę możliwości w uprawach amatorskich należy się ograniczyć do miedzianu (preparat dopuszczony do upraw ekologicznych). Jeżeli jest to konieczne, od fazy białego pąka stosuje się opryski gruszy środkami wgłębnymi i układowymi, takimi jak np. Syllit 65 WP, Score 250 EC.

Biała plamistość liści gruszy

Biała plamistość liści gruszy jest to choroba grzybowa, która poraża jedynie liście gruszy. Grzyb powoduje powstanie na liściach okrągłych lub nieregularnych plam o średnicy 3-5 mm i jasnobrunatnym zabarwieniu. W miarę rozwoju choroby, plamy zwiększają się, co powoduje przedwczesne opadanie liści z drzewa. Patogen zimuje na opadłych, porażonych liściach.

Zwalczanie białej plamistości liści gruszy polega, podobnie jak w przypadku parcha, na usuwaniu porażonych liści. Również fungicydy przeciwko parchowi gruszy skutecznie przeciwdziałają białej plamistości liści gruszy. Odmianami szczególnie wrażliwymi na białą plamistość liści gruszy są Lukasówka i Faworytka. Unikajmy sadzenia tych odmian, jeżeli w naszym ogrodzie już wcześniej występowała biała plamistość liści gruszy.

rdza gruszy
Choroby liści gruszy. Rdza gruszy objawia się pomarańczowymi plamami.
Od spodu plam pojawiają się stożkowate skupiska zarodników grzyba.

Rdza gruszy

Rdza gruszy jest jedną z najbardziej charakterystycznych i łatwych do rozpoznania chorób liści gruszy. Grusza na rdzę jest szczególnie narażona wtedy, gdy rośnie w pobliżu jałowca sabińskiego, gdyż gatunek ten jest żywicielem pośrednim grzyba wywołującego rdzę gruszy. Objawami obserwowanymi od wiosny na liściach gruszy są jaskrawoczerwone plamy. Liście w tych miejscach grubieją i sztywnieją. Latem na dolnej stronie liści pojawiają się również żółte, stożkowate i wzniesione skupienia zarodników o średnicy ok. 1 cm i wysokości 3-4 mm.

Zwalczanie rdzy gruszy to przede wszystkim usuwanie z drzew porażonych liści oraz wycinanie rosnących w pobliżu jałowców. Szczególnie jeśli widać na nich objawy rdzy jałowca. Opryski na rdzę gruszy wykonuje się tymi samymi środkami, co przeciw parchowi.

Jeżeli objawy zniszczeń, jakie zaobserwowaliśmy na naszych drzewach nie wskazują na powyżej opisane choroby liści gruszy, warto sprawdzić czy przyczyną uszkodzeń nie są szkodniki liści gruszy.

Przeczytaj również:

Opracowano na podstawie: M. Grabowski, Choroby drzew owocowych, Wydawnictwo Plant Press, Kraków 2006, s. 93-95. Fot. mikado oraz ogi, forum.PoradnikOgrodniczy.pl