Stihl Cash Back

Budowa altany ogrodowej - krok po kroku

Budowa altany ogrodowej wydaje się dość skomplikowanym przedsięwzięciem. Wszystko jednak okaże się znacznie prostsze, gdy dowiemy się dokładnie jak wyglądają poszczególne etapy budowy altany ogrodowej i będziemy je wykonywać krok po kroku. Zobacz jak wygląda budowa altany ogrodowej i jak krok po kroku wykonać wszystkie czynności związane z budową altany.

budowa altany ogrodowe
Budowa altany ogrodowej okaże się łatwiejsza, gdy wszystko wykonamy krok po kroku

Zanim rozpoczniemy budowę altany ogrodowej, należy posiadać projekt altany ogrodowej, pozwolenie na budowę, jeżeli w naszym przypadku jest wymagane, oraz listę niezbędnych narzędzi i materiałów potrzebnych do zbudowania altany ogrodowej. Jeżeli mamy już to wszystko, może ruszyć budowa altany ogrodowej.

altana ogrodowaAltana ogrodowa - pozwolenie na budowę i dozwolone wymiary altany
Altana ogrodowa kojarzy nam się z relaksem i wypoczynkiem. Czasem jednak taki domek na działce może nam przynieść więcej kłopotów niż korzyści. Kwestie dotyczące budowy altan na działkach określa szereg przepisów, z którymi warto się zapoznać przed wybudowaniem altany. Oto, co trzeba wiedzieć zanim zdecydujemy się na altanę. Więcej...

jak zaprojektować altanę ogrodowąJak zaprojektować altanę ogrodową
Aby rozpocząć budowę altany na działce, trzeba posiadać jej projekt. Można wybrać jeden z gotowych projektów altan ogrodowych lub wykonać projekt samodzielnie. Zobacz jak zaprojektować altanę ogrodową aby połączyć estetykę wyglądu altany z jej funkcjonalnością. Kiedy możemy samodzielnie zaprojektować altanę ogrodową, a kiedy lepiej zdecydować się na zakup gotowego projektu altany? Więcej...

Krok 1 - wyznaczanie kształtu altany

Budowę altany ogrodowej rozpoczynamy od wyznaczenia na podłożu kształtu posadzki. Jeżeli posadzka będzie prostokątem, to sprawa jest dość prosta. Jeżeli natomiast ma to być sześciokąt foremny (posiadający wszystkie boki o tej samej długości), to najpierw wyrysowuje się okrąg, a później wpisuje się w niego sześciokąt. Tu może przydać się powtórka z matematyki - promień okręgu jest równy długości boku wpisanego weń sześciokąta foremnego.

Krok 2 - budowa podstawy altany

Następnie przystępujemy do wykonania podstawy altany, na której będzie się wspierała cała konstrukcja. Jeżeli planujemy altanę lekką, wykonaną w całości z drewna, to wystarczy wylać betonowe stopy fundamentowe i zamocować w nich metalowe kształtowniki lub kotwy, w których zostaną osadzone drewniane bale podtrzymujące dach altany. Drewniane bale umieszcza się w kotwach, a następnie przykręca śrubami.

W przypadku cięższych konstrukcji altan, ze słupami, a nawet ścianami z cegieł lub kamienia oraz z ciężkim dachem wyłożonym dachówkami, konieczne jest wylanie betonowych fundamentów. Budowę takiej altany lepiej oddać w ręce specjalistów.

Krok 3 - konserwacja elementów z drewna i metalu

Przed rozpoczęciem budowy altany ogrodowej, deski przeznaczone na altanę trzeba zabezpieczyć przed wpływem czynników atmosferycznych. Należy je zatem zaimpregnować, wykorzystując impregnaty do drewna na zewnątrz, a następnie pokryć wodoodporną bejcą, farbą lub lakierem. W najuboższym wariancie można użyć po prostu impregnatu barwiącego.

Uwaga! Deski impregnujemy po wykonaniu w nich wszelkich cięć. Jeżeli były zaimpregnowane wcześniej, po wykonaniu cięć dodatkowo impregnujemy te miejsca.

Zabezpieczyć należy także elementy metalowe, użyte do łączeń elementów drewnianych. Najlepiej aby elementy metalowe były wykonane z nierdzewnych stopów lub ocynkowane. Jeśli nie są, należy je przed zmontowaniem zabezpieczyć odpowiednią emalią do metalu.

Krok 4 - budowa dachu altany

Po ustawieniu słupów wspierających dach, można przystąpić do montażu dachu. Najprostszy do wykonania jest dach płaski, oczywiście lekko pochylony (aby spływała z niego woda, a zimą nie zalegał śnieg). Trzeba jednak pamiętać, że dach znacząco wpływa na estetykę całej altany, dlatego warto pokusić się o efektowne zadaszenie. W przypadku altan o powierzchni czworokąta, warto wykonać dach czterospadowy, a w przypadku altan o powierzchni sześciokąta foremnego - dach sześciospadowy. Najprostszy zaś do wykonania, ale za to najmniej efektowny, jest dach jednospadowy.

Jeżeli samodzielnie budujesz altanę wykonaną w całości z drewna, to najłatwiej dach wielospadowy będzie pokryć zaimpregnowanymi matami płóciennymi lub papą. Takie pokrycie będzie lekkie i nie będzie wymagało tworzenia bardzo solidnego (odpornego na przeciążenia) szkieletu dachu. Niestety takie pokrycia nie będą zbyt trwałe i nie należą do najbardziej estetycznych (szczególnie papa).

Znacznie bardziej efektownie i naturalnie będzie wyglądał dach pokryty strzechą ze słomy lub trzciny. W takim wypadku buduje się drewniany szkielet dachu a następnie pokrywa go strzechą. Strzechę warto zabezpieczyć przed ogniem, pokrywając ją specjalnymi preparatami (zabieg powtarza się co 3 lata). Trzeba jednak pamiętać, że nawet takie pokrycie dachu ma duży ciężar i wymaga solidnej więźby (szkieletu), której elementy są połączone odpowiednimi złączami ciesielskimi.

Innymi naturalnymi materiałami na pokrycie dachów ogrodowych altan są: drewniany gont (najczęściej z drewna iglastego lub osikowego) oraz łupek mineralny. Dach altany stojącej w ogrodzie przydomowym można też pokryć dachówką, co może okazać się szczególnie atrakcyjne, gdy użyjemy takiej samej dachówki, jaką pokryty jest dach domu - uzyskamy wówczas efekt spójności.

Układanie pokryć dachów jest niestety dość skomplikowane. Jeżeli nie masz doświadczenia, zdecydowanie warto do tego zatrudnić sprawdzonego fachowca.

Program do projektowania altan ogrodowychProgram do projektowania altan ogrodowych
Wielu z nas pragnie samodzielnie zaprojektować własną, niepowtarzalną altanę ogrodową i potrzebuje do tego programu komputerowego, który ułatwi tworzenie projektu. Na szczęście udało mi się znaleźć dobry program do projektowania altan ogrodowych, który na co dzień sam wykorzystuję jako prjektant. Zobacz co to za program i jak zaprojektować w nim altanę. Więcej...

Krok 5 - wykończenie podłogi altany

Ostatnim elementem, jaki pozostał do omówienia, jest wykończenie nawierzchni podłogi altany. Powinna być ona utwardzona i koniecznie na tyle równa, aby łatwo było ją utrzymać w czystości, a także ustawić na niej stół i krzesła. Na wykończenie podłogi można zastosować drewno, kamień naturalny, betonowe płyty lub kostkę. W pierwszej kolejności trzeba zdjąć na powierzchni planowanej podłogi 15 do 20-centymetrową warstwę ziemi, wyrównać piachem, wysypać żwirem i utwardzić. Na tak przygotowane podłoże możemy układać podłogę z płyt. Połączenia między płytami wypełniamy zaprawą cementową.

Do obliczenia ilości materiału potrzebnego na podłogę altany o posadzce w kształcie sześciokąta foremnego może się przydać wzór matematyczny pozwalający obliczyć pole sześciokąta foremnego (a więc powierzchnię podłogi altany):

gdzie a to długość boku sześciokąta (równa długości promienia okręgu, w który sześciokąt został wpisany),

Nawet jeśli konstrukcja altanki jest bardzo solidna, pamiętaj aby po każdym sezonie, gdy opadną liście z krzewów i pnączy porastających altanę, sprawdzić, czy konstrukcja altany nie wymaga konserwacji albo naprawy.

Na zakończenie pragnę jeszcze wspomnieć, że jeżeli samodzielna budowa altany wydaje nam się zadaniem zbyt skomplikowanym, a jednocześnie nie chcemy zatrudniać fachowców, można wybudować znacznie łatwiejszą do skonstruowania pergolę. Pergola to konstrukcja złożona z pionowych słupków, podtrzymujących poziome belki, wokół których rosną rośliny (nie posiada więc jako takiego dachu). Gdy przestrzenie pomiędzy belkami zostaną zarośnięte przez pnącza, w wyniku czego powstanie pewnego rodzaju zadaszenie, również i pergola zapewni Ci miejsce schronienia przed promieniami słońca i niewielkim deszczem.

Przeczytaj również:

Kraty, trejaże i pergole ogrodoweKraty, trejaże i pergole ogrodowe
Kraty, trejaże i pergole ogrodowe to elementy małej architektury ogrodowej. Zazwyczaj są wykonane z drewna, choć mogą być też z metalu lub z połączenia tych materiałów z cegłą, kamieniem czy betonem. Stanowią doskonałe podpory pod pnącza ogrodowe ale mogą być też elementem ozdobnym same w sobie, pomagając nam oddzielić pewne zakątki ogrodu lub podkreślić charakter niektórych miejsc. Więcej...

Murki oporowe w ogrodzie
Murki oporowe w ogrodzie mogą mieć szereg zastosowań, pełniąc funkcję podpór dla wzniesionych rabat oraz posiadając walory dekoracyjne. W zależności od materiału, z jakiego budowane są murki oporowe, będą się one różnić wytrzymałością i sposobem budowy. Zobacz jakie rodzaje murków oporowych są najczęściej stosowane w ogrodach, jakie są ich zalety i wady oraz wybierz materiał, z którego zbudujesz murek w Twoim ogrodzie! Więcej...

Jak zrobić schody z kostki brukowej - krok po kroku
Jak zrobić schody z kostki brukowej? Wszystko opiera się na solidnym przygotowaniu gruntu i ułożeniu kostki brukowej jedna obok drugiej. Schody wykonane z kostki brukowej prezentują się elegancko, a do tego są bardzo wytrzymałe. Dowiedz się więcej o tym co trzeba wiedzieć zanim przystąpi się do wykonywania schodów z kostki brukowej oraz zobacz jak to zrobić krok po kroku. Więcej...

Opracowano na podstawie: L. Jampolska, Dyskretny urok altany, Ładny Ogród, Nr specjalny 1/2007, s. 47-49 oraz Joachim Breschke, Altany, pergole, pawilony ogrodowe, Multico, 1998.