Stihl Cash Back

Czerwony ogród - rośliny o czerwonych liściach, kwiatach i owocach

Ogród, w którym dominuje czerwień, stworzymy wykorzystując rośliny o czerwonych liściach, a także dających czerwone kwiaty i ozdobne czerwone owoce. Nie brakuje też roślin o czerwonych pędach, a ciekawym dodatkiem mogą być elementy architektury z czerwonej cegły. Zobacz jak stworzyć ogród czerwony i jakich zasad się trzymać aby z tą czerwienią... nie przesadzić!

ogród czerwony
Ogród czerwony - czerwone kwiaty na tle ceglanego murku

Barwy w przedziale od żółtej, poprzez pomarańczową i czerwoną, aż do fioletowej, dają wrażenie ciepła. Ogród wypełniony czerwienią może być szczególnie efektowny ale trzeba tego koloru używać bardzo ostrożnie. Czerwień w silny sposób przyciąga nasz wzrok gdy patrzymy na ogród. Kolor ten pobudza do aktywności, oddziałując na ludzką psychikę bardzo dynamicznie (efekt ten można wzmocnić łącząc czerwień z purpurą). Z tego względu czerwieni nie powinieneś stosować w nadmiarze. Szczególnie jeśli Twój ogród ma być miejscem, w którym będziesz poszukiwał odetchnienia i spokoju. Rośliny kwitnące na czerwono warto natomiast zastosować w miejscach, które chcemy szczególnie wyeksponować, na które obserwator ma zwrócić uwagę.

Typowymi roślinami kojarzącymi się nam z barwą czerwoną są kwitnące na czerwono róże ogrodowe, mak polny oraz tulipany. Jednak wybór roślin, które dają tą barwę jest oczywiście o wiele większy. Bardzo interesującą kompozycję kwietną można stworzyć z kwitnącej na czerwono cynobrówki, szkarłatnej lobelii, dalii oraz goździków chińskich.

Źródłem czerwieni w Twoim ogrodzie mogą być nie tylko rośliny kwitnące na czerwono. Można zastosować także rośliny o czerwonych liściach (z krzewów i drzew można wybrać min. klon palmowy oraz dąb czerwony, a z pnączy winobluszcz, którego liście przebarwiają się na czerwono jesienią), o czerwonych pędach (dereń biały), a także o czerwonych owocach (rokitnik, irga pozioma, jarzębina). Warto zwrócić uwagę, iż czerwone pędy dereni oraz czerwone owoce jarzębiny i irgi będą zdobiły ogród także zimą.

Jesienią, na wspaniały intensywnie czerwony kolor przebarwiają się także liście trzmieliny oskrzydlonej.

Czerwień do ogrodu możesz wprowadzić także stosując cegłę. Możesz z niej budować murki oporowe, oraz tworzyć elementy małej architektury ogrodowej.

Uwaga! Czerwień, łączona w zestawieniach z kolorem żółtym, źle komponuje się z zimnymi tonacjami różu i fioletu. Staraj się unikać takich połączeń. Dobrym dopełnieniem dla czerwieni jest natomiast zieleń.

Przeczytaj również:

Ogród biały - rośliny kwitnące na biało, białe owoce i liścieOgród biały - rośliny kwitnące na biało, białe owoce i liście
Biel nadaje roślinnym kompozycjom nieco chłodu i wyniosłego nastroju, a także nadaje poczucie świeżości, zwłaszcza wiosną za sprawą świeżo kwitnących białych kwiatów. Oczywiście źródłem bieli nie muszą być tylko kwiaty ale także owoce, nakrapiane lub cętkowane na biało liście czy też kora drzew. Oto pomysły na zastosowanie białych akcentów w ogrodzie. Więcej...

Różowy ogród - różowe kwiaty, owoce i liścieRóżowy ogród - różowe kwiaty, owoce i liście
W jaki nastrój wprowadzi nas różowy ogród? Jak stworzyć ogród, w którym dominują różowe kwiaty, a także rośliny o ozdobnych różowych liściach lub różowych owocach? Jakie dodatki można dobrać do różowego ogrodu oraz z jakimi innymi barwami można łączyć różowe akcenty w ogrodzie? Zobacz jak stworzyć romantyczny różowy ogród, który naprawdę pokochasz! Więcej...

Ogród niebieski - niebieskie kwiaty, liście i owoceOgród niebieski - niebieskie kwiaty, liście i owoce
Ogród niebieski może wydawać się nieco chłodny ale także bardzo sielankowy, nawiązując do błękitu nieba i wody. Zobacz jak dobrać do ogrodu niebieskie kwiaty, rośliny o niebieskich owocach i liściach. Jakie są wady i zalety ogrodu, w którym dominuje błękit oraz jak z powodzeniem urządzić ogród niebieski? Więcej...

Opracowano na podstawie: Wielka ilustrowana encyklopedia roślin ogrodowych, Reader's Digest Przegląd Sp. z o.o., Warszawa 2004, s. 750-795; E. Taczanowska, Ogród w ulubionym kolorze, Działkowiec, Nr 8/2003, s. 4-7, oraz Jednobarwne rabaty, Mój Piękny Ogród, nr 5/99, s. 78-83. Fot. archiwum własne.