Stihl Cash Back

Aglaonema Silver Queen - pielęgnacja

Aglaonema 'Silver Queen' jest prawdopodobnie jedną z najbardziej znanych odmian gatunku aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum). Posiada bardzo ładne liście ze srebrnymi wybarwieniami. Jest to kwiat doniczkowy dość łatwy w uprawie, jeśli spełni się jej kilka podstawowych wymagań. Zobacz jak wygląda pielęgnacja aglaonemy i na co trzeba uważać, gdy uprawiamy ją w domu!

Aglaonema Silver Queen
Aglaonema 'Silver Queen'

Aglaonema 'Silver Queen' - charakterystyka

Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum) jest rośliną z rodziny obrazkowatych (Araceae), pochodzącą z tropikalnych obszarów południowo-wschodniej Azji. Jako kwiaty doniczkowe w naszych mieszkaniach uprawiane są liczne odmiany hodowlane aglaonemy zmiennej, przybierające zazwyczaj pokrój kępiasty i nie wyrastające wyżej niż do 80 cm. Rośliny te są cenione za sprawą swoich ozdobnych liści - dużych, owalnych, wydłużonych z jasnymi plamami, podobnych do liści jakie ma difenbachia.

Aglaonema 'Silver Queen' ma liście zielone jedynie na brzegach i wzdłuż nerwów głównych, pozostałe części liści są srebrzystobiałe lub kremowe. Mogą one osiągać długość do 15 cm. U starszych roślin dolne liście mogą opadać, w wyniku czego u podnóża rośliny zacznie pojawiać się łodyga podobna do pnia.

Warto także wiedzieć, iż roślina ta może zakwitnąć, co ma miejsce najczęściej latem lub jesienią. Kwiaty aglaonemy są dość niepozorne, wyrastają na krótkim pędzie zakończonym liściowatą pochwą. Taka budowa kwiatów jest charakterystyczna dla wszystkich roślin z rodziny obrazkowatych.

Uwaga!
Wszystkie części rośliny są silnie trujące. Szczególnie należy uważać na sok wypływający z uszkodzonych części rośliny oraz bardzo trujące jagody, które mogą pojawić się po kwitnieniu. Dlatego wszystkie prace przy pielęgnacji aglaonemy najlepiej wykonywać w rękawiczkach i zrezygnować z jej uprawy, jeżeli w domu są małe dzieci.

Trujące rośliny doniczkoweTrujące rośliny doniczkowe. Czy masz je w domu?
Wiele popularnych roślin doniczkowych, które podziwiamy za ich piękne liście i kwiaty, to niestety również rośliny trujące dla człowieka. Oto 10 najczęściej spotykanych w naszych domach trujących roślin doniczkowych, które mogą nam zagrażać. Sprawdź czy nie masz w domu rośliny z tej listy! Więcej...

Aglaonema może być trująca ale wyłącznie po spożyciu lub kontakcie naszej skóry z jej sokiem. Uprawiana w mieszkaniu jako roślina ozdobna ma też pewne zalety - ta doskonała roślina oczyszczająca powietrze usuwa z naszego otoczenia szkodliwe związki, takie jak formaldehyd i benzen.

Aglaonema 'Silver Queen' - pielęgnacja

Aglaonema 'Silver Queen' rośnie dobrze przy rozproszonym świetle. Pomieszczenie powinno być jasne ale nasłonecznienie nie bezpośrednie. Niejednokrotnie widziałam aglaonemę postawioną na parapecie okiennym ale jest to zły pomysł, jej liście są wtedy zżółknięte. Pełnię koloru roślina zyskuje właśnie w umiarkowanym świetle. Radzi sobie też przy stosunkowo dużym zacienieniu, co jest charakterystyczną cechą wszystkich roślin z rodzaju aglaonema.

Aglaonema bardzo lubi ciepło. Optymalna temperatura powietrza dla aglaomeny latem wynosi 20-24°C. Zimą temp. powinna być nieco niższa, tj. 18-22°C. Nigdy zaś nie powinna spadać poniżej 15°C. Zimny przeciąg bardzo szybko spowoduje uszkodzenie liści aglaonemy, objawiające się ich brązowieniem. Często jest to obserwowane na nowych roślinach, kupowanych w chłodne dni. Takie liście trzeba szybko wyciąć.

W pielęgnacji aglaonemy jest bardzo ważne aby roślinę odpowiednio podlewać. Latem podlewamy aglaonemę dwa razy na tydzień, zimą raz, niekiedy nawet rzadziej, gdy zauważamy, że jej liście żółkną. Do podlewania należy używać wyłącznie odstałej, miękkiej wody.

W okresie wzrostu (od wiosny do jesieni) do wody do podlewania dodajemy raz na dwa tygodnie zalecaną dawkę nawozu rozpuszczalnego. Do nawożenia aglaonemy doskonały będzie specjalny nawóz do roślin zielonych ubogi w wapń. A to dlatego, że aglaonema potrzebuje gleby bardzo kwaśnej, o pH zaledwie 4,0-4,5. Nie wolno zatem jej podawać nawozów wapniowych, które podwyższają pH gleby.

nawożenie roślin doniczkowychNawożenie roślin doniczkowych
Nawożenie roślin doniczkowych jest ważnym zabiegiem w pielęgnacyjnym, wpływającym na obfitość kwitnienia, zabarwienie liści oraz tempo wzrostu roślin, a także ich zdrowotność i ogólną kondycję. W jakim terminie wykonuje się nawożenie roślin doniczkowych, jak dawkować nawozy i które z nich są najlepsze? Oto wszystko co trzeba wiedzieć na temat nawożenia roślin doniczkowych. Więcej...

Gdy zdarza się, że liście aglaonemy zasychają, oznacza to zbyt małą wilgotność powietrza. Jeżeli zaś liście zwisają, jest to spowodowane zimnym przeciągiem lub zbyt zbitą ziemią, która nie przepuszcza wody do korzeni. Należy wtedy patyczkiem porobić dziurki w ziemi i wtedy wlać wodę, następnie postarać się rozpulchnić ziemię lub po prostu przesadzić roślinę.

Zazwyczaj wszelkie braki w ubarwieniu spowodowane są zbyt małą ilością składników odżywczych, należy wtedy oczywiście zacząć nawozić. Żółknięcie dolnych liści aglaonemy, tzw. chloroza, związana jest zazwyczaj ze zbyt wysokim pH gleby (wówczas roślina nie może przyswoić składników odżywczych zawartych w podłożu) lub zbyt obfitym podlewaniem.

Jeśli liście aglaonemy żółkną i opadają, a od spodu liści wzdłuż ich nerwów widać coś, co przypomina drobne kłaczki wełny, to znak że aglaonemę zaatakowały wełnowce, dość często spotykane szkodniki roślin doniczkowych. Po ich zauważeniu aglaonemę trzeba opryskać preparatem Provado Plus AE, najlepiej oprysk wykonać 2-3 razy w odstępach co dwa tygodnie. Do ziemi zaś wkładamy pałeczki owadobójcze Tarcznik BR.

Aglaonema 'Silver Queen' rośnie najlepiej w dość małej doniczce, tak aby korzenie nie miały zbyt wiele wolnej przestrzeni. Przesadzamy, gdy roślina ewidentnie nie mieści się już w doniczce lub gdy widzimy, że ziemia jest szara, sypka, co świadczy o wyjałowieniu podłoża. Zazwyczaj dzieje się to raz na dwa lata. Przesadzamy do ziemi lekkiej, próchniczej. Najlepiej, jeśli jest to ziemia kompostowa, torf kwaśny i żwir, zmieszane w stosunku 2:1:1.

Jeśli będziemy przestrzegać tych zasad na pewno aglaonema odwdzięczy nam się pięknym wyglądem. W ciągu dwóch lat potrafią wyrosnąć z małych roślinek w piękne zdrowe okazy :-)

Natalia Oniszczuk

Przeczytaj również:

Peperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawaPeperomia - odmiany, pielęgnacja, uprawa
Peperomia, inaczej określana też jako pieprzówka, to popularna roślina doniczkowa. Jest chętnie uprawiana w mieszkaniach, choć dość często sprawia problemy. Zobacz jakie odmiany peperomii są najczęściej uprawiane w naszych domach, jak wygląda uprawa i pielęgnacja peperomii w doniczce oraz dlaczego tak ważne jest odpowiednie podlewanie peperomii. Więcej...

Kroton pstry - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie, chorobyKroton pstry - pielęgnacja, uprawa, rozmnażanie, choroby
Kroton pstry to wspaniała roślina doniczkowa, która potrafi ozdobić nawet dość ponury pokój dzięki swym pięknym, barwnym liściom. Jest jednak kapryśną rośliną i trzeba zadać sobie nieco trudu by utrzymać krotona w dobrej kondycji. Oto jak wygląda pielęgnacja i uprawa doniczkowa krotona, czy możliwe jest rozmnażanie w warunkach domowych oraz jakie choroby i szkodniki mogą zaatakować tę roślinę. Więcej...

skrzydłokwiat wallisaSkrzydłokwiat wallisa - uprawa, wymagania, choroby
Skrzydłokwiat Wallisa jest zawsze zieloną rośliną zielną, osiągającą do 0,5 m wysokości. Żyje długie lata, obficie kwitnąc każdego roku. Poza białymi kwiatami w kształcie pochew roślinę zdobią też intensywnie zielone liście. Zobacz jakie są wymagania skrzydłokwiatu co do uprawy oraz jakie choroby atakują skrzydłokwiat. Oto wszystko co trzeba wiedzieć aby skrzydłokwiat cieszył nas swoim pięknem przez wiele lat. Więcej...

Opracowano na podstawie: J. Courtier, G. Clarke, Kwiaty w domu, Przegląd Readers Digest, W-wa 1998, s. 35 oraz G. Łabanowski, L. Orlikowski, A. Wojdyła, Jak pielęgnować rośliny doniczkowe - choroby i szkodniki, Multico. W-wa 2011, s. 11-13. Fot. Digigalos, zdjęcie udostępnione na licencji CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/), źródło: Wikimedia Commons.