WYPRZEDA¯ - SKLEP -OGRODNICZY - OBNI¯KI DO -75%

Nawożenie truskawek. Jak i czym nawozić truskawki?

Nawożenie truskawek ma bardzo duży wpływ na wzrost roślin, obfitość plonowania i smak owoców. Należy jednak pamiętać, że truskawka nie ma bardzo dużych wymagań nawozowych, dlatego też nawożenie truskawek powinno być umiarkowane, a nawozy dawkowane w odpowiednich terminach. Zobacz jak nawozić truskawki na działce, jakie są najlepsze terminy nawożenia truskawek i jaki nawóz do truskawek najlepiej spełni swoje zadanie.

nawożenie truskawek
Nawożenie truskawek - nawozy do truskawek różnych producentów

Nawożenie truskawek przed sadzeniem

Uprawa truskawki na jednym miejscu trwa zazwyczaj 4-5 lat, gdyż potem rośliny coraz słabiej owocują i konieczna jest ich wymiana na nowe. Ten krótki okres uprawy truskawki w połączeniu z jej stosunkowo niewysokimi wymaganiami nawozowymi sprawia, że podstawowe nawożenie truskawek na działce wykonuje się w momencie przygotowania ziemi pod sadzenie nowych roślin.

Kiedy sadzić truskawkiKiedy sadzić truskawki
Truskawki to jedne z najbardziej popularnych owoców sezonowych. Nic więc dziwnego, że tak chętnie uprawiamy je na naszych działkach, a od niedawna nawet na balkonach. Sukces w powodzeniu uprawy w dużej mierze zależy od właściwego sposobu oraz terminu sadzenia truskawki. A termin ten musimy dopasować w zależności od kupowanego rodzaju sadzonek oraz sposobu uprawy. Zobacz kiedy sadzić truskawki frigo, w doniczkach, a kiedy sadzonki zielone. Więcej...

Truskawki najlepiej rosną i plonują na glebach lekkich ale jednocześnie zasobnych w próchnicę i niezbyt łatwo przesychających. Aby zapewnić takie warunki, konieczne jest zastosowanie nawozów organicznych przed sadzeniem truskawek.

Najlepszym nawozem pod truskawki jest kompost, który samodzielnie produkujemy na działce. Zamiennikiem może być obornik. Oba te nawozy można stosować w dawce od 30 do 35 litrów na 10m² grządki.

Kompost można dać tuż przed sadzeniem truskawek. W przypadku obornika należy zaś pamiętać, że nie wolno go stosować bezpośrednio przed sadzeniem. Obornik stosuje się pod przedplon, a jeżeli już musimy go dać przed sadzeniem truskawki, to trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze musi być to obornik dobrze przekompostowany. W żadnym wypadku nie wolno dawać obornika świeżego! Po drugie trzeba go dać nie później jak 5-6 tygodni przed terminem sadzenia truskawek. Rozłożony obornik przekopujemy z glebą na głębokość 10-20 cm na glebach lekkich oraz 5-15 cm na glebach cięższych.

Bardzo dobrym nawozem do truskawek, który możemy stosować zarówno w celu przygotowania gleby pod uprawę jak i pogłównie, w czasie uprawy, jest mączka bazaltowa. Jest to naturalnego pochodzenia nawóz mineralny bogaty w krzemionkę, która wzmacnia rośliny i uodparnia je na choroby. Ponadto mączka bazaltowa użyźnia i napowietrza glebę, wzbogacając ją przy tym w bogaty zestaw makro- i mikroelementów (m. in. fosfor, potas, magnez, miedź, bor, żelazo i wiele innych).

PrzygotowujÄ…c ziemiÄ™ pod truskawki, w zależnoÅ›ci od jakoÅ›ci posiadanej gleby, stosujemy dawkÄ™ mÄ…czki bazaltowej 1,5-3 kg na 1om². Ponieważ mÄ…czka bazaltowa nie zawiera w skÅ‚adzie azotu, w kolejnych latach uprawy możemy jej używać jako nawozu jesiennego w iloÅ›ci 200-300g na 10m² grzÄ…dki z truskawkami.

Warto też wiedzieć, że w ciągu sezonu wegetacyjnego truskawki można w całości opylać mączką bazaltową, co chroni je przed atakami szkodników i chorób. Jest to m. in. sprawdzony sposób przeciwko ślimakom.

MÄ…czka bazaltowa w sklepie poradnika

Przed sadzeniem truskawek warto też sprawdzić pH gleby na grządkach przeznaczonych pod truskawki. Optymalny odczyn gleby do uprawy truskawek to lekko kwaśny o pH 5,6 - 6,5. Na glebach o pH wyższym niż 6,5 może wystąpić chloroza spowodowana zakłóceniem pobierania żelaza, a przy pH znacznie niższym niż optymalne, truskawki mogą mieć niedobory wapnia. Dlatego jeżeli pH gleby będzie niższe niż 5,5, należy wykonać wapnowanie gleby pod truskawki. Możemy w tym celu wykorzystać dolomit, popularnie stosowany na działkach. Wapnowanie gleby wykonuje się przed wysiewem przedplonu. Pamiętajmy też, że nie wolno wapnować jednocześnie z podaniem obornika.

Pod truskawki wskazane jest też zastosowanie przedplonu, który poprawi strukturę gleby, wzbogaci ją w materię organiczną, a także ograniczy wyrastanie chwastów. Jako nawozy zielone pod truskawki można wysiać gorczycę, rzepak ozimy, rzepik, łubin, bobik, wykę, peluszkę lub mieszanki żyta z wyką ozimą. Kosi się je tuż przed kwitnieniem i pozostawia do przywiędnięcia, a następnie przekopuje na głębokość 15-20 cm.

Nawozy zielone - kiedy siać, jakie rośliny na zielony nawóz
Nawozy zielone pełnią ważną rolę w rolnictwie ekologicznym, a amatorsko powinniśmy je stosować głównie w uprawie warzyw na działce. Wysiewając rośliny na zielony nawóz w naturalny sposób poprawiamy strukturę i żyzność gleby w ogrodzie. Zobacz kiedy wysiewać nawozy zielone, jakie są najlepsze rośliny na zielony nawóz oraz kiedy je ścinać i przekopywać z glebą. Więcej...

Na tak wzbogacone pole można już sadzić truskawki. Kolejne dawki nawozów podaje się gdy truskawki zaczną owocować, pierwszą dawkę zazwyczaj wiosną, zaś drugą po zakończeniu zbiorów.

Nawożenie truskawek wiosną

Dla osób, które uprawą truskawek zajmują się wybitnie amatorsko i nie potrafią samodzielnie dobrać odpowiednich dawek nawozów, do nawożenia truskawek polecam wieloskładnikowe nawozy mineralne przeznaczone specjalnie pod truskawki, takie jak Florovit do truskawek i krzewów owocowych, Fructus do truskawek, poziomek i malin, Agrecol nawóz do truskawek, malin i poziomek czy Biopon nawóz do truskawek i poziomek.

Oczywiście tego typu nawozów jest znacznie więcej, nie sposób wymienić wszystkich. Wybierając samodzielnie nawóz mineralny do truskawek, zwróćmy uwagę aby poza podstawową formułą NPK, czyli azotem, fosforem i potasem, nawóz zawierał też inne makro- i mikroskładniki potrzebne truskawkom, tj. magnez, siarkę, wapń, bor, miedź, żelazo, mangan, molibden i cynk. Można też zastosować ogólnie dostępne nawozy wieloskładnikowe uniwersalne, trzeba jednak unikać tych o bardzo wysokiej zawartości azotu jak np. Polifoska czy Azofoska.

nawożenie truskawek
Do nawożenia truskawek na działce polecamy nawóz ekologiczny Target

Stosując nawozy do truskawek jak w/w można całoroczną dawkę nawozu podać jednorazowo wiosną. Bardziej korzystne jest jednak rozbicie nawożenia truskawek na dwie dawki - pierwszą podawaną na wiosnę (zazwyczaj większą) i drugą, podawaną po zbiorze owoców. Przykładowo, jeżeli kupiliśmy nawóz Florovit do truskawek i krzewów owocowych, to możemy go zastosować jednorazowo na wiosnę (zaraz po ruszeniu wegetacji, na przełomie marca i kwietnia)w dawce 0,25kg nawozu na 10m² grządki z truskawkami lub rozbić na dwie dawki - 0,15 kg/10m² wiosną i pozostałe 0,10kg/10m² po zbiorze owoców. Niezależnie od wybranego nawozu, instrukcja nawożenia powinna znajdować się na jego opakowaniu.

Jeżeli chcemy nawozić truskawki bardziej ekologicznie, sprawdzi się naturalny biohumus, którego w zasadzie nie można przedawkować. Jest to nawóz płynny, który rozcieńcza się z wodą do podlewania. Dawkowanie jest podane na opakowaniu. Z nawozów granulowanych można zaś zastosować guano. Granulki guano rozsypuje się równomiernie wiosną wokół roślin i delikatnie spulchnia ziemię. Potem obficie podlewamy. Guano jest jednak dość silnym nawozem, a zatem uważajmy aby go nie przedawkować.

Do zastosowania w uprawach amatorskich na działkach i w ogrodach przydomowych warte polecenia są też ekologiczne nawozy do truskawek firmy Target, oparte wyłącznie na składnikach naturalnych i bogate w substancje organiczne. Nie tylko doskonale nawożą truskawki ale też pomagają zachować żyzność gleby.

Pielęgnacja truskawek wiosnąPielęgnacja truskawek wiosną - odchwaszczanie, nawożenie, opryski
Właściwa pielęgnacja truskawek wiosną ma ogromne znaczenie dla rozpoczęcia prawidłowego wzrostu roślin w nowym sezonie wegetacyjnym. Wiosenne zabiegi pielęgnacyjne przy truskawkach rozpoczynamy koło połowy marca, a rozpoczynamy od usunięcia grubej warstwy słomy, która chroniła rośliny przed mrozem. Co jeszcze trzeba zrobić? Zobacz jak wygląda pielęgnacja truskawek wiosną i co po kolei wykonać. Więcej...

Nawożenie truskawek po zbiorach

Kolejne nawożenie truskawek wykonujemy po zakończeniu zbiorów owoców, czyli zazwyczaj latem. Jest ono koniecznie, jeżeli wiosną podaliśmy mniejszą dawkę nawozu, którą trzeba uzupełnić dawką po zbiorach. W tym okresie szczególnie ważne jest uzupełnienie przede wszystkim azotu i potasu, ale też fosforu, wapnia i magnezu. Nawożenie truskawek po zbiorach ma za zadanie ułatwić roślinom wytworzenie nowych pędów i liści po przycięciu, a także nowych pąków kwiatowych, co ma duży wpływ na owocowanie w kolejnym roku.

Do nawożenia truskawek po zbiorach można zastosować kompost, wspomniany wcześniej biohumus lub guano, a także nawozy mineralne. Podobnie jak wiosną może być to specjalny nawóz do truskawek ale równie dobrze i wieloskładnikowy nawóz uniwersalny. W tym okresie nie musimy unikać nawozów o dużej zawartości azotu. Spokojnie można dać wspomniane wcześniej Polifoskę czy Azofoskę. Nawożenie truskawek po zbiorach nawozami azotowymi wykonujemy nie później jak do połowy sierpnia.

Nie polecam zaś azotowego nawożenia truskawek jesienią, gdyż nawozy podane w tym okresie niepotrzebnie pobudzą rośliny do wzrostu i utrudnią wejście w stan zimowego spoczynku. Dobrym wyborem na jesień będzie natomiast wspomniana już wcześniej mączka bazaltowa, która nie zawiera w swoim skłądzie azotu.

Opisane w artykule nawozy do truskawek, zarówno mineralne, jak i organiczne (ekologiczne) można zamówić w naszym sklepie. Aby zobaczyć bogatą ofertę nawozów do truskawek, naciśnij przycisk poniżej :-)

Przeczytaj również:

Truskawki po zbiorach - pielęgnacja, nawożenie, opryski
Truskawki po zbiorach wymagają szeregu prac pielęgnacyjnych, takich jak odchwaszczanie, przycięcie, nawożenie i opryski. Dzięki temu rośliny przygotują się do przetrwania zimy, a także wytworzą nowe liście i pąki kwiatowe, co wpłynie na wielkość plonu w kolejnym roku. Zapobiegniemy też rozwojowi chorób grzybowych i szkodników truskawek. Poznaj szczegóły jak wygląda właściwa pielęgnacja truskawek po zbiorach. Więcej...

truskawki - uprawa w ogrodzieTruskawki - uprawa w ogrodzie
Truskawki są niskimi bylinami zielnymi, nadającymi się do uprawy w większości ogrodów, zarówno w gruncie jak i w pojemnikach. Owoce nadają się do spożycia na surowo, a także są doskonałe na mrożonki, dżemy i konfitury. Zobacz jak wygląda uprawa truskawek na działce oraz jakie odmiany truskawek najlepiej nadają się do uprawy amatorskiej. Więcej...

Choroby i szkodniki truskawek - objawy, zdjęcia, zwalczanie
Truskawki są bardzo lubianymi owocami. Rośliny te mogą być uprawiane w ogrodach ale też w doniczkach na balkonach i tarasach. Trudno się zatem dziwić, że tak chętnie decydujemy się na własną uprawę truskawek. Warto jednak poznać choroby i szkodniki truskawek, które mogą sprawić nam kłopoty. Zobacz jakie są objawy występowania chorób i szkodników truskawek oraz jak prowadzić ich zwalczanie. Oto sprawdzone sposoby na zdrowe truskawki! Więcej...